تبلیغات
بزرگمرد : دکتر محمود مهدوی دامغانی - مغازی ...
همه قبیله ی من عالمان دین بودند / مرا معلم عشق تو شاعری آموخت

مغازی ...

دوشنبه 11 بهمن 1389 05:33 ب.ظ

نویسنده : نوشین(عاطفه) داودی

 

آشنایی با کتاب

«مغازی» - تاریخ جنگهای پیامبر (ص)، جلد 2

مغازی (تاریخ جنگ های پیامبر)/تألیف: محمّدبن عمر واقدی،

ترجمه (از عربی): دکتر محمود مهدوی دامغانی . ــ تهران، مرکز نشر دانشگاهی، 1362، 2 جلد، 666ص.

 

 

6 -

 

 

در روش تربیت اسلام، همواره انسانهای برگزیده، اندیشه و کردارشان سرمشق دیگران بوده است. از وظایف هر مسلمانی است که تا سر حد امکان رفتار خود را منطبق بر راه و رسم این برگزیدگان کند. در این میان مهمترین سرمشق مسلمانان و نمودار اتمّ و اکمل آن، وجود مقدّس حضرت ختمی مرتبت، صلّی الله علیه و آله و سلّم، است. به همین جهت مسلمانان از همان آغاز در تنظیم کتابهای سیرۀ رسول اکرم (ص) اهتمام فراوان داشته اند؛ به طوری که همزمان با تدوین سایر علوم، کتابهای مربوط به این قسمت هم تنظیم شده است. بخشی از سیرۀ پیامبر اکرم (ص) که در مورد جنگهای آن حضرت می باشد. نیز مورد تحقیق و بررسی دانشمندان اسلامی قرار گرفته و کتابهایی دربارۀ غزوات آن حضرت تدوین شده است.
بدیهی است هرچه زمان تألیف این کتابها به صدر اسلام نزدیکتر باشد از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار خواهد بود.
یکی از کتب مهم در این رشته، کتاب «مغازی» تألیف محمدبن عمر واقدی است که در اواخر قرن دوم هجری قمری تدوین شده و تاریخ در گذشته نویسندۀ آن بسال 207 هـ.ق است. واقدی در این کتاب سعی کرده است در مورد هرجنگ، آیاتی را که شأن نزولش مربوط به آن نبرد است ذکر کند. در نتیجه خوانند رؤوس اخبار مربوط به هر واقعه را از زبان قرآن مجید در می یابد، که این خود یکی از امتیازات کتاب مزبور می باشد.
علاوه بر این، «مغازی» واقدی تنها به ذکر جنگلهای پیامبر (ص) نپرداخته، بلکه مطالب آموزندۀ بسیاری در آن آمده است. به عنوان نمونه، صحنه های مختلفی که در باب صمیمیت و فداکاری و اخلاص مسلمانان در سایۀ ارشاد و تربیت حضرت ختمی مرتبت در آن دیده می شود بس خواندنی و آموزنده است.
نسخه ای که اساس کار این ترجمه بوده است بهترین و انتقادی ترین چاپ مغازی است که به اهتمام مارسدن جونز در سلسلۀ انتشارات دانشگاه اکسفورد انگلیس منتشر شده است. مترجم محترم علاوه بر ترجمه متن کتاب در موارد لزوم، حواشی و تعلیقاتی را در پاورقی آورده است .

 

 
دیدگاه ها : نظرات